جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

گزارش IDC از بازار جهانی تبلت در سه‌ماهه اول 2023

موسسه تحقیقاتی IDC جدیدترین گزارش خود را از بازار جهانی تبلت در سه‌ماهه اول سال 2023 منتشر کرده است؛ مطابق این گزارش در فصل اول سال جاری میلادی در مجموع 30.7 میلیون تبلت به بازار عرضه شده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته با افت 19.1 درصدی روبرو شده و از بازگشت این بازار به سطح پیش از دوره پاندمی حکایت دارد. بازار تبلت در اغلب گزارش‌های یکی دو سال گذشته به‌دلیل اجبار پاندمی به کار و تحصیل از راه دور با افزایش یا حدأقل ثباتی نسبی همراه بود اما آمار سال 2023 از همین ابتدا سقوط تمام‌عیاری را به‌نمایش می‌گذارد. هر پنج برند اصلی ارائه‌کننده تبلت در این نوبت با افت روبرو شده‌اند که بیش‌ترین افت در این میان به‌ترتیب به آمازون و لنوو تعلق دارد.

 

 

میزان عرضه تنها 30.7 میلیونی این نوبت به‌گفته IDC با آمار 30.1 میلیونی عرضه تبلت در سه‌ماهه اول سال 2019 یعنی چندین ماه قبل از آغاز پاندمی قابل مقایسه است و یک سال پیش از آن یعنی در سه‌ماهه اول سال 2018 نیز با آمار نسبتاً مشابهی یعنی عرضه 31.6 میلیونی روبرو می‌شویم. مطابق این گزارش میزان عرضه تبلت به فروشندگان واسط (Sell-in shipment) در نیمه اول سال 2023 با کاهش روبرو می‌شود چرا که به‌گفته IDC فروشندگان تبلت در این بازه زمانی بر خالی کردن ذخیره انبارها قبل از معرفی مدل‌های جدید متمرکز خواهند شد. میزان عرضه کامپیوترهای کروم‌بوک در سه‌ماهه اول سال 2023 نیز طبق اطلاعات این گزارش با افت سالیانه 31 درصدی روبرو شده و به 3.8 میلیون عدد رسیده است. این کاهش البته کم‌تر از حد انتظار است چرا که انتظارها برای افزایش هزینه مجوز سیستم‌عامل Chrome OS‌ در نیمه دوم سال 2023 منجر به افزایش نسبی در سفارشات برخی تولیدکنندگان شده است.

 

آنوروپا ناتاراج (Anuroopa Nataraj)، تحلیلگر تحقیقاتی ارشد IDC در رابطه با شرایط این دوره بازار تبلت می‌گوید: «فروشندگان تبلت با احتیاط وارد اولین سه‌ماهه 2023 شدند. طبق انتظار هر دوی حجم [عرضه] کانسیومری و تجاری با تغییر نکردن تردیدهای محیط کلان [اقتصادی] در سه‌ماهه نخست با کاهش روبرو شدند. با این‌حال آن‌چه شایسته اهمیت است تأثیری‌ست که محدودیت‌های پاندمی بر پذیرش تبلت‌ها و تعداد فروشندگانی گذاشت که با غنیمت شمردن این فرصت مدل‌هایی را ابداع و به‌کار گرفتند که به‌درستی از نوع استفاده در جریان پاندمی و پس از آن پشتیبانی می‌کردند. برای نمونه سهم بازار تبلت‌های با صفحه‌نمایش بزرگ [به‌عنوان راه‌کاری] ایده‌آل برای آموزش از راه دور و شرایط کار ترکیبی در مقایسه با سطوح پیش از پاندمی با افزایش روبرو شدند.»

 

در جست‌وجو برای یافتن علت افت هر پنج برند اصلی عرضه‌کننده تبلت در فصل ابتدایی سال 2023 بیش از همه چیز باید به معیار مقایسه آن یعنی سه‌ماهه اول سال 2022 توجه کرد که در آن همچنان اثرات تقاضای بالای بازار در اثر پاندمی ادامه داشته و 38.4 میلیون تبلت در بازار توزیع شده بود. شروع کار حضوری و برطرف شدن نیاز دوره پاندمی برای کار از راه دور از یک سو و احتیاط بیش‌تر خریداران برای خرج کردن سرمایه‌های خود برای کالاهای مصرفی از دیگر دلائل افت این بازار عنوان شده است. IDC البته همچنان به بهبود این بازار امیدوار بوده و از ظهور نشانه‌های بازیابی اقتصاد جهانی نظیر کم‌تر شدن تورم برای ایجاد برخی تغییرات مثبت در این بازار در نیمه دوم سال 2023 سخن می‌گوید.